Ekonomi

Novo Nordisk, üretim kısıtlamaları nedeniyle ABD’de Levemir insülinini aşamalı olarak kaldıracak

Novo Nordisk (NYSE:NVO) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, uzun etkili insülin ürünü Levemir’in ABD’deki üretimini durduracağını duyurdu. Karar, üretim kısıtlamalarına, hasta erişiminin azalmasına ve piyasada alternatif seçeneklerin bulunmasına bağlandı.

Danimarkalı ilaç şirketi, Levemir’e yönelik tedarik kesintilerinin Ocak ayı ortasında başlayacağını belirtti. Bunu, Nisan ayında Levemir enjeksiyon kaleminin üretiminin durdurulması ve 31 Aralık 2024 itibarıyla Levemir flakonlarının üretiminin durdurulması izleyecektir.

Novo Nordisk, aynı zamanda bir bazal insülin olan Tresiba adında başka bir uzun etkili insülin sunmaktadır. Levemir ve Tresiba gibi bazal insülin, genellikle günde bir veya iki kez enjekte edilen uzun etkili bir insülin türüdür. En sık Tip 1 diyabetli bireyler tarafından, bazen de Tip 2 diyabetli bireyler tarafından kullanılmaktadır.

Levemir’i durdurma kararı, Novo Nordisk’in bazı insülin ürünleri için ABD liste fiyatlarını düşürdüğünü açıklamasından sekiz ay sonra geldi. İnsülin fiyatları üzerinde artan siyasi baskıya yanıt olarak alınan bu karar, Levemir’in liste fiyatında %65’lik bir düşüşü de içeriyordu. Başka bir ilaç şirketi Eli Lilly (NYSE:LLY) daha önce de benzer bir duyuru yapmıştı.

Bu yıl Avrupa’nın en değerli halka açık şirketi haline gelen Novo Nordisk, üçüncü çeyrekte rekor faaliyet karı bildirdi. Şirketin obezite ilacı Wegovy’nin satışları bir önceki çeyreğe göre %28 artarak 1,36 milyar dolara ulaştı. Novo Nordisk, Eli Lilly ile birlikte obezite ilaçlarına yönelik küresel talebin artmasından büyük fayda sağladı. Eli Lilly yakın zamanda kilo verme ilacı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay aldı.

Amerikan Diyabet Derneği’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 37 milyon diyabet hastasının yaklaşık 8,4 milyonu insülin kullanıyor. Levemir’in ABD pazarındaki satışının durdurulması muhtemelen bu insülin kullanıcılarının değerli bir bölümünü etkileyecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

mazgirtajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu