Haber

İsrail, Gazze’ye sınırlı yakıt girişine izin verecek

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Ofisi (OCHA), İsrailli yetkililerin insani yardım TIR’larının operasyonu için Gazze’ye sınırlı miktarda yakıt girmesine izin vereceğini duyurdu. Ancak gelmesi beklenen akaryakıtın hastanelerin işleyişine yetmediği vurgulandı.

OCHA’dan yapılan açıklamada, “14 Kasım’da Mısır’a insani yardım taşıyan 91 tır girse de, yakıt sıkıntısı nedeniyle barınaklara, kliniklere ve diğer ihtiyaç sahiplerine malzeme dağıtımı büyük ölçüde durduruldu. İsrail yetkilileri 15 Kasım’da Gazze’yi ziyaret etti. sadece küçük bir miktar yakıtın girişine izin vereceklerini ve bunun yalnızca gelen insani yardımları dağıtmak için kamyonlara güç sağlamak için kullanılacağını, bu da jeneratörler, su ve sanitasyon tesislerinin çalıştırılması da dahil olmak üzere insani operasyonlar için gereken yakıtın çok küçük bir kısmını temsil ettiğini belirtti. Hastanelere “Diğer amaçlarla akaryakıt girişi yasaklanmaya devam ediyor. Böylece 7 Ekim’den bu yana ilk kez Gazze’ye akaryakıt girişine izin verilecek” denildi.

HASTANELER HİZMETSİZ OLDU

Gazze’nin kuzeyindeki en büyük hastaneler olan Şifa hastanesi ve Kudüs hastanesi, yakıt yetersizliğinden dolayı jeneratörlerin durması nedeniyle hizmet dışı kaldı. Doktorlar elektrik gerektiren teknolojileri kullanamadıkları için geleneksel tedavi yöntemlerine başvurmaya başladılar. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, Gazze Şeridi’ndeki 36 hastanenin 22’sinin hizmet dışı olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu