Haber

Irak’ta bankanın dolandırılmasına ilişkin 2 zanlı Mersin’de yakalandı

Irak’ta bankası dolandırılan kişinin şikayeti üzerine başlatılan çalışmalar kapsamında, Mersin’de 2 yabancı asıllı kuşkulu gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğünün yazılı açıklamasına nazaran, Irak’ta faaliyet gösteren bir banka müdürüne kendisini “borsacı” olarak tanıtan yabancı uyruklu şüpheli, hesabına 500 bin dolar göndermesi karşılığında parayı katlayıp, 1 milyon dolar olarak göndereceğini belirtti.

İngiltere’deki banka sahibinin bilgisi dışında para göndermeye başlayan müdür, bir mühlet devam eden süreçte şüpheliye 19 milyon dolar aktardı.

Irak’a dönmesinin ardından durumu fark eden banka sahibinin şikayeti üzerine müdür tutuklandı.

“Hawala” sistemiyle para aktarımı yapılmış

Olayla ilgili başlatılan çalışmalarda, Bağdat’taki döviz ofisinden para transferinin “Hawala” sistemle yapıldığı, para transferinin da Mersin’de yaşayan Ürdün uyruklu Suheir Albadri adına gerçekleştirildiği tespit edildi.

Şüphelilerle iletişimini sürdüren banka sahibi, daha sonra Mersin’e gelerek hususla ilgili şikayette bulundu.

Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Uğraş (KOM) Şubesi takımları, para transferinin gerçekleşeceği döviz ofisine yaptıkları operasyonda, Ürdün asıllı Albadri ile Khaled Alnadi’yi gözaltına aldı.

Bir kripto para uygulamasındaki hesaplarında 131 bin dolar olduğu belirlenen zanlıların adreslerinde yapılan aramada, 1 kilogramlık külçe altın, çok ölçüde ziynet eşyası, 20 bin 700 dolar ve 81 bin 100 lira ele geçirildi.

Şüphelilerin emniyetteki tabirinde, “Hawala” sistemiyle kendilerine gönderilen paraları, kripto para uygulaması aracılığıyla yabancı asıllı zanlıya göndererek komite aldıklarını beyan ettikleri öğrenildi.

Olayla ilgili şimdi kimliği tespit edilemeyen yabancı asıllı bir şüphelinin de yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu